Św. Wojciech

informacje Zostaw komentarz

23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha. Poniższy artykuł opisuje życie świętego oraz jego misję chrystianizacji Prus oraz śmierć męczeńską.

Studia, kapłaństwo i opuszczenie biskupiej stolicy

Urodzony w Libicach (Czechy) w książęcym rodzie Sławników, przy bierzmowaniu przyjął imię Adalbert, pod którym jest znany poza Polską. Studia skończył w Magdeburgu, w wieku 26 lat przyjął święcenia kapłańskie i objął biskupstwo w Pradze, gdzie słowem i przykładem dawał wyraz zasadom życia chrześcijańskiego. Potępiał wielożeństwo, odwiedzał więźniów i chorych, protestował przeciwko sprzedawaniu chrześcijan, arabskim i żydowskim kupcom. Nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony diecezji i z powodów politycznych po pięciu latach musiał opuścić biskupią stolicę. Do 993 r. przebywał w klasztorach benedyktyńskich we Włoszech, gdzie złożył śluby zakonne.

Działalność św. Wojciecha w Polsce

W 996 r. został zwierzchnikiem utworzonej pierwszej polskiej prowincji kościelnej. Misyjną działalność rozpoczął od nawracania Pomorzan (ochrzcił gdańszczan i tamtejszego księcia) , a następnie Prusów, z których rąk poniósł męczeńską śmierć w 997 r. Został zabity strzałami z łuku, a jego głowę odcięto i na znak hańby nabito na pal. Bolesław Chrobry wykupił ciało biskupa (legenda mówi, że za tyle złota, ile ważyło) i z honorami pochował w Gnieźnie. W 99 r. Wojciech został wpisany w poczet świętych, a w czasie zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. obrany patronem nowej kościelnej metropolii. Obecnie jest patronem Polski.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme N.Design Studio. Spolszczenie: A. Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się